"Zeytin ağaçlarımıza kıymayın"

"Zeytin ağaçlarımıza kıymayın"

“Zeytin ağaçlarımıza kıymayın”

"Zeytin ağaçlarımıza kıymayın"

“Zeytin ağaçlarımıza kıymayın”

"Zeytin ağaçlarımıza kıymayın"
10 Haziran 2017 - 10:13

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, TBMM Sanayi Komisyonunda sunumu yapılan Üretim Reform Paketiyle birlikte gündeme gelen 'zeytin ağacı' tartışmalarına değindi. Bayır, “ Kimsenin ağaçları kesmeye hakkı yok” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Yenigün'e gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. TBMM Sanayi Komisyonunda sunumu yapılan Üretim Reform Paketiyle birlikte gündeme gelen 'zeytin ağacı' tartışmalarına değindi. Bayır, “İktidar, göreve geldiğinde 90 milyon olan zeytin ağacı sayısını 170 milyona çıkardığını söylüyor. Çok güzel, tebrik ediyoruz. Ama bunları kesmek için mi diktiniz? Kimsenin ağaçları kesmeye hakkı yok. Biz, geleceğimiz, onurumuz, gururumuz olan evlatlarımıza yaşanabilir bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Bu zeytin ağaçları, bizim geleceğimiz, her şeyimiz. Zeytin ağaçlarının kesilmesine izin vermeyiz. Diyoruz ki ağaçlarımızı kesmeyin, suyumuzu kirletmeyin, doğanın ekolojik dengesini bozmayın. Çocuklarımıza yaşanılabilir bir dünya bırakalım. Bugün bana 300 yıldır yaşayan bir fabrika gösteremezsiniz. Ama zeytin ağaçları 3000 yıl yaşıyor. Meseleye biraz böyle bakmak lazım” dedi. Aynı zamdan TBMM Sanayi Komisyonunda yer alan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Üretim Reform Paketiyle ilgili bilgi verdi. Bayır paketin içerisinde bulunan bazı maddeleri desteklemediklerini vurgulayarak şunları söyledi, “76 maddeden oluşan Üretim Reform Paketi önümüze getirildi. Yaklaşık 3 gün boyunca tartıştık. Komisyon 25 kişiden oluşuyor. Bunun 15 tanesi AKP'lilerden oluşuyor. Dolayısıyla iş kavgaya döndüğünde oylamaya gidiliyor ve AKP'nin istediği oluyor. Biz, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sanayi reformuna elbette karşı değiliz. Ancak paketin içerisindeki 3-4 maddeyi desteklememiz mümkün değil.

“Neden kesilmemesi gerektiğini anlatmalıyız”

Bunlardan bir tanesi zeytin meselesiydi. 2. maddede 'zeytin ağacı kesmenin bedeli 2 bin TL' olarak yazılmış. Zeytinlik alan tarifi '15 ağaç' olarak yapılmış. Yani 14 tane zeytin ağacının olduğu yer zeytinlik değildir deniliyor. Bu maddelerle zeytin ağaçlarını kesmeye izin veriyorlar aslında. Biz, bunlara itiraz ettik. Geri adım attılar ve 2 bin lira olan ağaç kesme cezasını, 4 bin liraya çıkardılar. Ben, bu rakamın da caydırıcı olacağını düşünmüyorum. Önemli olan, neden zeytin ağacı kesilmemesi gerektiğini hem müteahhitlere hem komisyondaki arkadaşlara anlatabilmek. Zeytin bildiğiniz gibi her yerde yetişen bir ağaç değil. İnanılmaz sağlıklı bir bitki.”

“FABRİKA KURACAK ALAN ÇOK”

Organize sanayi bölgelerinde pek çok boş alanın bulunduğunu ve kurulmak istenen fabrikaların buraya kurulabileceğini belirten Bayır, “Zeytin ağaçlarının neden gündeme getirildiğini sorduğumuzda, 'Fabirka kuracak alan bulamıyoruz. Zeytin ağaçlarını keseceğiz ve fabrikaları buraya kuracağız' yanıtını aldık. Halbuki organize sanayi bölgelerinde birçok boş alan var ve yatırımcı bekliyor. Fabrika kurmak için henüz mevcut organize sanayi bölgeleri dolmamış. Bunu fabrika kurmak için değil, bazı madencilerin yaptığı baskıdan dolayı gündeme getiriyorlar.

“KUTSAL OLDUĞUNU KABUL EDİN”

Zeytin ağaçlarına yakın yerlerde maden ocağı ve fabrika kurulmasını engellemek için mücadele ettiklerini savunan Bayır şöyle konuştu, “Zeytin ağaçlarının 3 kilometre yakınına toz ve duman yapan fabrika kurulamaz diye bir madde vardı eski yasada. Yasadan bunu da çıkartmışlar. Bunun günlerce tartışmasını yaptık. Nihayet toz ve duman kısmını maddeden çıkarttırdık. Zeytin ağaçlarına yakın yerlerde maden ocağı ve fabrika kurulmasını engellemek istedik. Artık zeytin ağacının kutsal olduğunu kabul etmeleri gerekiyor. Zeytin ağacı, dedenin torunuyla birlikte, altında üretim yaptığı bir yerdir. Aile ekonomisine büyük katkısı vardır. Dolayısıyla zeytine çok yönlü bakmak lazım.”

“KESMEK İÇİN Mİ DİKTİNİZ?”

Zeytin ağaçlarının dikildikten uzun bir süre sonra meyve vermeye başladığını hatırlatan Bayır, “ İktidar, göreve geldiğinde 90 milyon olan zeytin ağacı sayısını 170 milyona çıkardığını söylüyor. Çok güzel, tebrik ediyoruz. Ama bunları kesmek için mi diktiniz? Zeytin diker dikmez değil, uzun bir süre sonra meyve veriyor. Dolayısıyla üretim iki katına çıkmamış, yüzde 10 artmış. Çünkü ağaçlar henüz meyve vermemiş. Kimsenin ağaçları kesmeye hakkı yok. Biz, geleceğimiz, onurumuz gururumuz olan evlatlarımıza yaşanabilir bir Türkiye bırakmak istiyoruz. Bu zeytin ağaçları, bizim geleceğimiz, her şeyimiz. Zeytin ağaçlarının kesilmesine izin vermeyiz. Diyoruz ki ağaçlarımızı kesmeyin, suyumuzu kirletmeyin, doğanın ekolojik dengesini bozmayın. Çocuklarımıza yaşanılabilir bir dünya bırakalım. Bugün bana 300 yıldır yaşayan bir fabrika gösteremezsiniz. Ama zeytin ağaçları 3000 yıl yaşıyor. Meseleye biraz böyle bakmak lazım” diye konuştu.

GÖZTEPE TEBRİĞİ

14 yıl araadan sonra Süper Lig'e yükselen Göztepe'nin başarısının kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden CHP'li Tacettin Bayır, “Göztepe, 92 yıllık bir çınar. Bizim çocukluğumuzda, gençliğimizde Avrupa'da ve Türkiye'de çok büyük başarılar elde etti. 14 yıl aranın ardından çok zorlu bir maç sonrası yeniden Süper Lig'e dönmesi İzmir'i ayağa kaldırdı. Antalya'da muhteşem bir atmosfer vardı. Bu başarıda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Nihayet İzmir'in Süper Lig'de bir temsilcisi oldu. Temennimiz diğer İzmir kulüplerinin de aynı başarıyı yakalaması. Gönül ister ki tüm İzmir takımları Süper Lig'de mücadele etsin. Göztepe'nin bundan sonraki hedefi Süper Lig'de ilk 5'e girmek olmalıdır. Sadece ligde kalmak için bir kadro kurarsanız, düşmeniz de kaçınılmaz olur. Neticede Süper Lig'de kalite yüksek. Göztepe camiasına büyük iş düşüyor” dedi.

“BORNOVA STADI UĞURLU”

İzmir'deki stat sorununa da değinen Bayır, “İzmir'deki stat sorununun çözülmesi için elimizden geleni yapacağız. Bornova'daki stadın Süper Lig maçlarında kapasite açısından Göztepe'ye yetmesi pek mümkün gözükmüyor. Bornova stadının kapasitesi, bir kale arkasının daha açılmasıyla arttırılacak. İşin doğrusu Bornova stadı, Göztepe'ye uğurlu geldi. Taraftar ile futbolcunun iletişimi Atatürk stadına göre çok daha yüksek. Bunun yanında Alsancak stadınının yeniden hayata geçirilmesi önemli. Bildiğiniz gibi Göztepe camiasının Güzelyalı'da bir stat talebi var. Önümüzdeki günlerde yeniden ihaleye çıkılacak. Tahminime göre Göztepe stadının yapımı önümüzdeki yıl tamamlanacaktır” dedi.

 Doğukan Fikri FİDAN

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe 1-1 Beşiktaş
Fenerbahçe 1-1 Beşiktaş
Okan Buruk Rize'de
Okan Buruk Rize'de