Zeytin hasadı dallardan ellerle sıyrılarak zeytinlerin toplanma işlemidir. Geleneksel yolların dışında makine kullanarak da yapılabilir. Zeytin hasadının hangi ayda yapıldığı da hasat sırasında önemlidir. Zeytin hasadı toplamak istediğiniz zeytinin türüne göre değişebilir. Eğer sofralık zeytin hasadı yapacaksanız Eylül ya da Ekim ayında toplama işlemi yapılır. İşlenecek olan zeytinlerin hasadı ise Ekim, Kasım, Aralık ayları olarak yapılır. Diğer zeytin türlerinin ise olgunlaşmasına göre hasadı yapılmaktadır. Zeytin toplamak için farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler zeytinin türüne göre değişebilir. Peki zeytin toplama çeşitleri nelerdir? 

Zeytin hasadı çeşitleri

·        Zeytin toplamak için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki ve en gelenekseli elle toplama yöntemidir. Elle toplama yönteminde ağacın altına bir örtü serilir. Zeytin dallardan ellerle sıyrılarak toplanır.

·        Bir diğer yöntem ise dallara sırıkla vurarak zeytinlerin toplanmasıdır. Ancak sırıkla toplama yöntemi yeni çıkacak zeytinlere zarar verebilir. 

·        Sıyırıcı çubuk kullanarak yapılan hasatlar ise bir diğer yöntemdir. Özellikle yüksek dallara ulaşılamadığında bu çubuklar kullanılır.

·        Makine kullanılarak yapılan zeytin hasadı yöntemlerinden biri ise çırpıcı makinedir. Makinenin ucunda bulunan ince esnek aparatlar dallara zarar vermeden zeytinlerin toplanmasına yardımcı olur.

·        Gövde sarsıcı makine ile yapılan hasat ise bir diğer yöntemdir. Bu yöntem adından da anlaşılacağı üzere makinenin ağacın gövdesine titreşim vermesi ile yapılmaktadır. En çok tercih edilen hasat yöntemlerinden biridir. 

Peki zeytin hasadı hangi aylarda yapılmaktadır? 

zeytin hasadı hangi ayda yapılır

Zeytin hasadı hangi ayda yapılır?

Genel olarak zeytin hasadı hangi ayda yapılır sorusunun cevabı zeytin çeşidine göre hepsi farklılık gösterse de çoğunlukla Eylül ile Aralık ayları arasında toplama işlemi yapılmaktadır. Yine de zeytinin üretim amacına göre hasat mevsimi de değişebilmektedir.

Zeytin Türkiye’nin farklı bölgelerinde yetiştirildiği için hasat yapılan bölgenin yıllık yağış miktarı ve sıcaklık gibi faktörleri dikkate almanız gerekmektedir. Zeytin hasadı yaparken diğer filizlere ve dallara zarar vermemeye özen göstermelisiniz. Yeterli olgunluğa gelenleri elle dikkatlice toplamaya özen göstermelisiniz. Kabuğunun zarar görmemesi için dikkatli olmalısınız. Bu gibi zararlar enfeksiyona neden olabilmektedir. Toplamış olduğunuz zeytinleri bir kova gibi koruyucu yerlerde muhafaza etmeye de özen gösterin.