Zeytin ağaçları doğada yetişmekte olan ve Akdeniz iklimine özgü olan bir ağaç türüdür. Geniş ve kıvrımlı bir gövdeye sahip olan zeytin ağacı, yetiştirilmesi zor olan bir ağaçtır. Özellikleri ve nasıl yetiştirildiği hakkında yer alan bilgiler internette en çok araştırılan konulardan biridir. Peki, zeytin ağacının özellikleri nelerdir? Nasıl yetiştirilir? İşte zeytinlerin yetiştirme konusuna dair tüm merak edilenler…

Zeytin ağaçlarının birden çok fayda sağlayan özellikleri bulunmaktadır. Yetiştirilmesi ise diğer ağaç türlerine göre farklılıklar göstermektedir. Mitolojik hikayeler de ise "ölümsüz ağaç" olarak anılmaktadır.

Zeytin ağacının özellikleri nelerdir?

- Yapraklarının üst kısmı koyu alt kısmı ise çoğunlukla gümüş renge sahiptir.
- Zeytin ağaçlarının gövdesi ortalama 50-55 cm arasında olmaktadır. Bunun dışında gövdesi çürümelere ve darbelere karşı oldukça çok sağlamdır.
- Uzun ömürlü ve dayanıklı bir ağaç türlerinden biridir.
- Ağacın yaprakları ise ahenk ile iki tarafa açılmaktadır.
- Ağacın gövdesi yaşlansa bile yumrularından yeni tomurcuklar oluşur ve gövde böylece yenilenir.
- Boyu ise ortalama 3 metre ve 10 metre arasında değişiklik gösterebilmektedir.
- Bir sene içerisinde oldukça fazla yağ verirken diğer sene çok daha az yağ vermektedir.


Zeytin ağacı nasıl yetiştirilir? 

Ilıman bir iklimde yetişmektedir. Ortalama olarak yazların sıcak geçtiği kışların ise sert ve soğuk geçtiği bölgelerde yetişmektedir. Ancak 15 derece ve üstü güneş sıcaklığına sahip olan bölgelerde çok daha kolay yetiştir. Kökleri çok derinlere iner, bu özellik ise en verimsiz topraklarda dahi yetişebilmesine yardımcı olur. Ortalama olarak 250 mm yağış miktarı, yetişmesi için yeterlidir miktardır. Bu yağış miktarı ise zeytin ağaçlarının en iyi şekilde yetişmesi için yeterli gelen bir miktarıdır. Eğer yetiştiği bölge yeteri kadar yağış almıyorsa sulama yöntemi ile yeterli miktarda sulama yapılması oldukça önemlidir.

Zeytinyağı üretimi için ise toprak oldukça önemlidir. Bu nedenle toprağın verimli olması da ayrıca önem taşımaktadır. Eğer gerekirse zeytin ağacı için teraslama işlemi de yapılabilir. Fidan dikimi için beklenilmesi gereken ay ise Ekim ya da Mart aylarıdır. Bu aylarda daha verimli ağaçlar yetiştirilir.