Zeytinliklerin yok edilmesine imkan tanıyan yönetmelik değişikliğine ilişkin karar Danıştay’dan döndü.

Fadime ALTANHAN/Yenigün - Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasıyla ilgili yönetmelik değişikliğine ilişkin Danıştay'ın aldığı yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili Başkan Soyer sosyal medyada mutluluğunu dile getirdi.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerinin yürütülmesinin önünü açan yönetmelik değişikliğine ilişkin Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı geldi. İzmir bvüyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer konuyla ilgili sosyal medyada paylaşımda bulundu.


Başkan Soyer: Çok mutluyuz


Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından ilk olarak sosyal medyada ardından da birçok yerde tepkisini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Danıştay'ın aldığı kararla ilgili mutluluğunu sosyal medyadan şu sözlerle dile getirdi: "Çok mutluyuz... Danıştay zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasıyla ilgili yürütmeyi hukuka aykırı bularak durdurdu." Soyer konuyu yakından takip edeceklerini de sözlerine ekledi.


Danıştay'dan yürütmeyi durdurma kararı


Danıştay 8. Daire, zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerinin yapılmasına izin veren yönetmelikle ilgili Maden Yönetmeliği hükmünün yürütmesini durdurdu. Yazım aşamasında olan karar, Zeytincilik Kararı olarak bilinen 3573 sayılı kanuna aykırı hükümler içerdiği gerekçesiyle verildi.
1 Mart 2022'de Resmi Gazete'de yayımlanan ve madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlarda madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan yönetmelik çok büyük tepkilere neden olmuş, düzenlemenin iptali ve yürütmenin durdurulmasıyla ilgili çok sayıda dava açılmıştı. Danıştay 8. Daire'nin yönetmelikle ilgili incelemesini tamamlamasının ardından davayı esasta karara bağlayana kadar düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Yazım aşamasında olan kararın Zeytincilik Kanunu olarak bilinen 3573 sayılı kanuna aykırı hükümler içerdiği ve kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle verildiği öğrenildi. Bu karara göre dava esastan karara bağlanana kadar yönetmelik uygulanamayacak ve zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine izin verilmeyecek.  


Başkan Soyer'den tepki gelmişti

Gözden kaçırmayın

Mühürlü yalıda çim rötuşlu düğün Mühürlü yalıda çim rötuşlu düğün


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Maden Yönnetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği'nin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından harekete geçmiş konuyla ilgili olarak Başkan Soyer, yönetmeliğin iptali için dava yoluna gideceklerini ilk olarak sosyal medyadan duyurmuştu. Yönetmeliği ölüm fermanı olarak değerlendiren Başkan Tunç Soyer, 'Fidanlar Bizden Meyveler Sizden' sürdürülen  tarımsal destek programı kapsamında Menderes'in Karakuyu köyünde yapılan zeytin fidanı dağıtımına katılmış ve burada da yönetmelikle ilgili tepkisini dile getirmişti.