Kutsal kitaplara ve efsanelere konu olan zeytin ve zeytin tarımının tarihinin insanlık tarihi kadar eski bir geçmişi vardır. Eski bir tarihe dayanan ve ülkemizde de oldukça fazla üretilen zeytin yetiştiriciliği için belli başlı kurallar ve bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. 

Zeytin tarımının püf noktaları

Zeytin ağacı soğuk iklimlerde değil sıcak iklimlerde yetiştirilmesi gereken bir ağaçtır. Zeytin ağaçları en fazla -7 derece soğuğa dayanabilmektedir. Nitekim 40 derecenin üstü sıcaklıkların zeytininin yetişimini olumsuz etkilediği biliniyor. Yüksek sıcaklık, meyvenin irileşmesi ve olgunlaşan tanelerin küçük ve buruşuk olması gibi birçok istenmeyen sonuç doğurabilir ve bu da verimliliği olumsuz yönde etkiler. İdeal bir zeytin yetiştiriciliği için bölgenin yıllık sıcaklık ortalamasının 15°- 20 °C arasında olması gerekir.

Ek olarak, zeytin ağacını yetiştirmek için gerekli olan yağış miktarı ise 400 mm’dir. Zeytin meyvesinin çekirdeğinin sertleşmesi, tanenin gelişmesi ve irileşmesi için belirli miktarda suya  ihtiyaç duyar.  Zeytin ağacının bakımı diğer ağaçlara nazaran oldukça kolaydır. Ocak ve mart ayları arasında yapılan gübreleme sonrasında,  kurak yaz dönemlerinde sulama yapılmalıdır.

Zeytin tarımı için önemli noktalar

Toprak, zeytin ağaçları için çok önemli bir faktör değildir çünkü zeytin tarımı verimin düşük olduğu topraklarda dahi yapılabilmektedir. Nitekim, zeytin getirisinin daha fazla olması için kalkerli- kumlu topraklar tercih edilmelidir. 

İklim ve bölge koşulları zeytin ağaçlarının yetiştirilmesi için uygun bir koşula sahipse orta ve uzun vadede getirisi yüksek olacaktır.  Zeytin tarımı sabır gerektiren bir iştir çünkü zeytin ağaçları 5. ya da 6. yıldan sonra iyi bir verim verebilir. 

Zeytin ağaçlarına her yıl uygulanan bordo bulamacı, zeytinin bakımı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Bordo bulamacı metodu; kireçli ve ilaçlı su ile gerçekleştirilir. Hasattan sonra ise ağaç dipleri çapalanmalı ve havalandırılmalıdır. Yapılacak olan bu uygulamalar; zeytinden alınan verimin artmasını sağlar. Verimi fazla olan bir zeytin ağacının getirisi de o kadar fazla olur.

Son olarak, zeytin tarımının olmazsa olmazı gübredir. Fosfor, azot ve potasyum içeren mineraller zeytin için önem arz eder. Zeytinin kaliteli olması ve irileşmesi gübreler sayesinde mümkün olur.