Zeytin ağacı varlığını 90 milyondan, 190 milyona çıkaran Türk zeytincilik sektörü, oluşacak üretim artışını ihracatla katma değere dönüştürmek ve 1 milyar dolar dövizi Türkiye’ye kazandırmak istiyor.

Sofralık zeytin ve zeytinyağı ihracatında ambalajlı ürün ihracatına verilen desteklerin yüzde 80 azalması Türk ihracatçılarının rekabetçiliğini olumsuz etkiliyor.

Zeytinyağı ihraç fiyatımız dolar bazında yüzde 30 arttı

Bakan Kirişci tarımsal destek ödemesinin müjdesini verdi Bakan Kirişci tarımsal destek ödemesinin müjdesini verdi

“Ülke olarak bizim dünya zeytin ve zeytinyağı ticaretinde daha fazla söz sahibi olmamız ve ihracatta sürekliliği sağlamamızın yolu üretim artışından geçiyor” diye konuşan Başkan Er, geçtiğimiz ay Bazı Tarım Ürünlerinin İhracatına İlişkin Tebliğ’in, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Er şöyle devam etti: “Tebliğle Tarım ve Orman Bakanlığı, belirlenen ürünlerin ihracatında gerektiğinde dönemsel düzenlemeler yapmaya yetkili kılındı. Bu ürünler arasında zeytin ve zeytinyağı da bulunmakta. Konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Bekir PAKDEMİRLİ ile ve diğer bakanlık yetkilileriyle yaptığım görüşmeler neticesinde, belirlenen ürünlerin ihracatında şu an için herhangi bir kısıtlamanın gündemlerinde olmadığını, böyle bir şey söz konusu olmadan önce mutlaka sektör paydaşları ile bir araya gelerek ortak akıl çerçevesinde hareket edileceği konusunda teyit almış bulunmaktayız. Bu çerçevede, çiftçilerimizin alın teri ve emeği ile ürettiği ürünlerin, hak ettiği değerden yurt içi ve yurt dışında pazarlanmasını konusunda Tarım Bakanlığımızın desteklerinin devam edeceğine inanıyoruz.”