İHA/ Türkiye'de iki milyonu aşkın esnafın Perakende Yasası'nın acilen hayata geçmesini beklediğini söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Taslak halinde Mecliste bekleyen ve esnafın haksız rekabete karşı korunmasının tek yolu Perakende Yasasıdır.   Esnafın bu şartlar altında ayakta kalması gittikçe zorlaşıyor” dedi.

esnaf yenigun (1)
Yüzlerce farklı ürünün bir zincir marketin mağazasında satılmasının ticari ahlaka aykırı olduğunu tekrar hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın artık  haksızlıklara karşı ayakta duracak hali kalmadı .On binlerce şubesi olan bir zincir market o bölgedeki yüzlerce esnafın işini baltalıyor. Bu nedenle zincir marketlerin açılış, kapanış ve sattıkları ürünlere kural getirilmeli. Bu kuralları düzenleyen Perakende Yasası meclise sunulmasını bekliyor. Ekmeği, sigarayı bakkal, fırın, kırtasiye ürünlerini kırtasiyeci, sebze meyveyi manav esnafı, eti tavuğu kasap esnafı, hediyelik eşyayı zücaciyeci esnafı satmalı” diye konuştu.

“ADALETSİZLİK ARTIK SON BULMALI”
"Eti kasap, sebze meyveyi manav satmalı” diyen Palandöken, “Bu tekelleşmeye karşı esnafımız bir de üreticinin kendisine ve zincir marketlere farklı fiyattan ürün satması yüzünden esnafta ürün pahalı algısı ile boğuşuyor. Bir üründen on tane alan esnafa farklı, yüz bin tane alan zincirlere farklı fiyat veriliyor. Perakende Yasası bir an önce çıkmalı ve zincirlerin açılış saatleri, konumları ve sattıkları ürünlere kural getirilmeli. Tütün mamulü ve alkollü içki, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya, kırtasiye ürünleri, züccaciye, hırdavat, oyuncak, tekstil, konfeksiyon ve hazır giyim (kıyafet, ayakkabı, terlik vb.), hediyelik eşya, oto yedek parça ve aksesuar, kesme çiçek, işlenmemiş et ürünleri, deniz ürünleri, unlu mamul ve pastane ürünlerinin satışını zincir marketler yapmamalı. Bir ürünü satarken o ürün hakkında tam anlamıyla da bilgi sahibi olmak gerekir. Ehliyete parayla sahip olunabilir ama araba kullanmak parayla satın alınamaz. Yani herkes kendi işini yapmalı" dedi.

“HAKSIZ REKABET YARATIYOR”
Haksız rekabet ortamının lokanta, pastane gibi çalışarak da yapıldığını belirten Palandöken şu ifadelere yer verdi: “Zincir marketin içerisinde lokanta, fırın, pastane gibi yerler de mevcut. Bu yerler bir fırıncı esnafı ya da lokantacı esnafı gibi denetimlerden geçmiyor, belirlenen belgeleri almıyor, ayrı bir işletme gibi çalışmıyor. Bu haksız rekabet ortamını tetikleyen durumların son bulması için Perakende Yasası bir an önce çıkmalı ve bu adaletsizlik esnaf açısından son bulmalı” dedi.