Birçok vakada gövdenin sağ ya da sol tarafını saran çeşitli kabarcıklar şeklinde görülebilen bu rahatsızlığın, su çiçeğine neden olan Varicella zoster virüsünden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Birey su çiçeği geçirdikten sonra bu virüs, omurilik ve beyne yakın sinir dokusunda inaktif olarak varlığını sürdürür. Ayrıca rahatsızlığın üzerinden yıllar geçse de bu virüs tekrar aktif hale gelebilir. Zona, hayatı tehdit eden tıbbi bir durum olmasa da hastalar için rahatsız edici sonuçlar ortaya koyar. Daha önceden olunan aşı, bu rahatsızlığa yakalanma riskini azaltır, hem tedavi hem de enfeksiyonun süresini kısaltmaya ve komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.  

Zona hastalığı neden olur?

Bu hastalığın neden oluştuğu henüz kesin olarak belirlenemese de teorilerden biri hastaların enfeksiyonlara karşı bağışıklıklarının zayıf olmasından kaynaklandığı yönündedir. Bazı hastalar iyileşseler bile vücutlarında bulunan kabarıklıkların devam ettiği görülür. Uygun bir tedavi ile kontrol altına alınmayan bu kabarcıklar daha kötü sorunlara, cilt enfeksiyonuna yol açabilir. 
Bu hastalığı önlemek için su çiçeği ve zona aşısı olabilirsiniz. Su çiçeği aşısı çocukluk döneminde yapılan rutin bir aşı türüdür. Her ne kadar %100 etkin sonuç sunan bir yöntem olmasa da herhangi bir hastalık durumunda daha az komplikasyonla karşılaşmaya yardımcı olur. Zona aşısı da ağır komplikasyonlar gelişmesini önlemek adına kullanılan bir yöntemdir. 

Zona Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık sürecinde gözlemlenen belirtiler arasında; ağrı, yanma, uyuşma ve karıncalanma bulunur. Ayrıca ağrıdan birkaç gün sonra başlayan kırmızı döküntü, dokunmaya karşı hassasiyet, kaşıntı ile kolay patlayan ve kabuk bağlayan içi sıvı dolu kabarcıklar ile karşılaşabilirsiniz. 
Bazı nadir vakalarda ateş, baş ağrısı, ışığa duyarlılık ve yorgunluk gibi semptomlar da görülebilir. Rahatsızlığı ele veren ilk belirti genellikle ağrı şeklinde kendini gösterir ve bazı hastalarda ağrı yoğun olabilir. Kimi durumlarda ağrının hissedildiği bölgeye bağlı olarak o bölgelerdeki organlarda hasar görülebilir. Bu hastalığın belirtilerini taşıyorsanız erken teşhis için mutlaka bir an önce doktora başvurmanız şattır. Göz yakınında hissedilen ağrı ve diğer belirtilerde mutlaka doktora gidilmelidir.